رفتن به بالا
  • یکشنبه - ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۶
  • کد خبر : ۵۰۵۵
  • مشاهده :  241 بازدید
  • چاپ خبر : آیت‌الله عابدینی در جمع دانشجویان دانشگاه رجاء قزوین: سبک زندگی فاطمی نیاز ضروری امروز جامعه است/ “کرامت” مقام شامخ همه شهیدان

آیت‌الله عابدینی در جمع دانشجویان دانشگاه رجاء قزوین: سبک زندگی فاطمی نیاز ضروری امروز جامعه است/ “کرامت” مقام شامخ همه شهیدان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی از قزوین، مراسم سوگواری بانوی دو عالم صدیقه کبری (س) بعد از ظهر امروز با حضور آیت‌الله عابدینی امام جمعه قزوین، دکتر حاجی کریمی رئیس دانشگاه رجاء، مسئولین ناحیه بسیج دانشجویی استان، نهاد رهبری،معاونین و کارکنان و دانشجویان دانشگاه در سالن آمفی‌تئاتر دانشگاه رجا برگزار شد. حجت‌الاسلام […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی از قزوین، مراسم سوگواری بانوی دو عالم صدیقه کبری (س) بعد از ظهر امروز با حضور آیت‌الله عابدینی امام جمعه قزوین، دکتر حاجی کریمی رئیس دانشگاه رجاء، مسئولین ناحیه بسیج دانشجویی استان، نهاد رهبری،معاونین و کارکنان و دانشجویان دانشگاه در سالن آمفی‌تئاتر دانشگاه رجا برگزار شد.

حجت‌الاسلام و المسلمین عبدالکریم عابدینی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهر قزوین در این مراسم ضمن عرض تسلیت ایام سوگواری صدیقه کبری فاطمه زهرا(س) اظهار کرد: کرامت مجنونی است از همه فضایل، هر چه خوبی در عالم جمع شود در کرامت وجود دارد.

وی با اشاره به آیاتی از قرآن کریم افزود: خداوند فرمودند ما به بنی آدم کرامت بخشیدیم. زن،مرد، سیاه،سفید،فقیر و غنی هر جا که هستی برترین شما کسی است که کرامت انسانی او از دیگران سبقت گیرد.

امام جمعه قزوین با تاکید بر اینکه کرامت انسان را برتر می‌کند گفت: خداوند در آیه دیگری می‌فرماید ما شما را برای عبادت آفریدیم و عبادت را برای رسیدن به تقوا و محصول تقوا، کرامت می‌شود.

آیت‌الله عابدینی با بیان اینکه مبادا راه ما جدا از راه شهیدان باشد، ابراز داشت: شهیدان به دلیل اوج و کرامتی که خدا به آن‌ها عطا کرده است قابل احترام هستند، و این مقام شامخ همه شهیدان ،از جمله بزرگ شهیدان حضرت صدیقه کبری(س) است.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین خاطرنشان کرد: حضرت ابراهیم (ع) به بت پرستان گفت خورشید، ماه و ستاره‌ای که شما می‌پرستید ماندگاری ندارد، در حالی‌که انسان ماندگاری دارد و پایان ناپذیر است و با مرگ انسان را از دنیایی به دنیای دیگر جابجا می‌کند اما به وجود او پایان نمی‌بخشد.

وی عنوان کرد: خداوند فرمود تبدیل و تغییری در فطرت انسان به وجود نمی‌آید و جاودانه، همیشگی و ماندگار است و در مورد آیات الهی نیز فرمود آیات و سنت‌های الهی تغییر ناپذیر و ماندگار هستند.

آیت‌الله عابدینی تصریح کرد: خداوند عالم هستی را با همه بزرگی که دارد، متاع قلیل معرفی کرده است اما وقتی راجع به صدیقه کبری (س) سخن می‌گوید، ایشان را خیر کثیر معرفی می‌کند و به رسول گرامی اسلام (ص) می‌فرماید ما به تو خیر کثیر عنایت کردیم.

امام جمعه قزوین بیان کرد: خداوند حکمت را نیز خیر کثیر معرفی می‌کند و می‌فرماید به هر کسی حکمت عنایت کنیم در حقیقت به او خیر کثیر عطا کرده‌ایم و این الگویی که خداوند از عالم هستی تعریف کرده‌اند نشان می‌دهد دنیا ماندگاری ندارد و در چارچوب خیر کثیر قرار نمی‌گیرد.

وی با اشاره به این‌که خدای متعال برای زنان جایگاه و ارزش والایی قائل است، اضافه کرد: خداوند دختران را ریحانه می‌داند یعنی شبیه گلی که نیازمند مراقبت و نگهداری است و باید نهایت عاطفه و ملاطفت را نسبت به آن‌ها داشته باشیم؛ اما غربی‌ها همانند دوران جاهلیت فقط نگاه ابزاری به زن دارند و هیچ ارزشی برای فکر، اندیشه و وجود زن قائل نمی‌شوند.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین با بیان این‌که خداوند پیش از به دنیا آمدن حضرت زهرا (س) به پیامبر خوش‌آمدگویی کرده بود، یادآور شد: در آن ایام خدا به پیامبر وحی فرستاد که بزودی به تو هدیه‌ای می‌دهیم که تو را خشنود خواهد کرد، آن‌هم در دوره‌ای که برای زنان ارزشی قائل نبودند و پیامبر اسلام (ص) را به واسطه نداشتن فرزند پسر ابتر می‌نامیدند.

امام جمعه قزوین تصریح کرد: خداوند حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها را کوثر می‌داند که به معنای خیر کثیری است که میزان این خیر مشخص نیست، خداوند همه دنیا با نعمت‌هایش را متاع قلیل می‌داند اما اخلاق پیامبر اسلام (ص) و حکمت و معرفت معنوی را خیر کثیر معرفی می‌کند.

وی ادامه داد: حضرت فاطمه زهرا (س) همان هدیه الهی بود که خداوند به پیغمبر (ص) عنایت کرد که تحقق آرمان‌های الهی که رسول‌الله را خشنود می‌کند، به وسیله ایشان و فرزندانشان میسر می‌شود.

این مفسر قرآن با بیان این‌که هنوز ابعاد قرآنی، عرفانی، معنوی و فرهنگی شخصیت حضرت فاطمه (س) را نشناخته‌ایم، اذعان کرد: حضرت فاطمه (س) حکمت خداوند است و فهم حکمت الهی برای هر کسی میسر نیست و هر کسی به اندازه فهم و درکی که از حکمت دارد می‌تواند حضرت فاطمه (س) را درک کند و درک و فهم ما از آن حضرت به اندازه عظمت شخصیت ایشان نیست.

آیت‌الله عابدینی افزود: علت شباهت و تاثیرگذاری قرآن و ائمه معصومین (ع) به واسطه وجود حکمت در آن‌هاست، به همین علت تاثیر احادیث و روایات بر ما شبیه تاثیر آیات قرآن است. امام علی (ع) حکیم و حضرت صدیقه کبری (س) هم حکیمه هستند.

امام جمعه قزوین بیان کرد: در روایتی از عایشه آمده که می‌گوید ما کسی را به جز فاطمه (س) نمی‌شناسیم که حدیث و بیانش شبیه‌تر به پیامبر اسلام (ص) باشد و هر زمانی‌که حضرت زهرا (س) نزد پیامبر (ص) وارد می‌شد ایشان بسیار به او احترام می‌گذاشت و دست فاطمه (س) را می‌گرفت و آن‌را می بوسید و نزد خود می‌نشاند و هر زمانی‌که پیامبر (ص) به خانه دخترش می‌رفت حضرت زهرا (س) متقابلا همین رفتار را داشتند.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین با اشاره بر اینکه باید محبت و دوستی‌ها در زندگی افزایش یابد ابراز داشت: امروز برای رفع آسیب‌های اجتماعی و رفع مشکلات خانوادگی جامعه ما و خانواده‌ها نیازمند سبک زندگی فاطمی هستند.

دکتر حاجی‌کریمی رئیس دانشگاه رجاء در ابتدای این مراسم با تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله علیها بیان کرد: برگزاری همچین مراسماتی برای ما باید یک تلنگر باشد و اینکه چقدر توانستیم از زندگی و سیره این بزرگان درس بگیریم و در این مسیر قدم برداریم، اگر غیر این باشد این کارهای نمادین اثربخش نیست.

وی افزود: قرآن کریم در زندگی این بانوی بزرگوار جایگاه بسیار ویژه‌ای داشت، ما باید بتوانیم به‌عنوان یک شیعه واقعی نه شناسنامه‌ای، زندگی‌ خود را با این الگوی بدیع طبیق دهیم، شعار ندهیم و از این الگو به صورت عملیاتی در زندگی بهره‌مند شویم.

این مسئول از دانشگاه به‌عنوان یک مکان مقدس یاد کرد و گفت: در دفاع مقدس رزمندگان جبهه را دانشگاه می‌دانستند و امروز دانشگاه جبهه است و ما باید با تلاش در عرصه‌ی علمی و فرهنگی و… نگذاریم این سنگر و جبهه به دست دشمنان این نظام برسد.

گفتنی است این مراسم به همت بسیج دانشجویی و با همکاری معاونت فرهنگی این دانشگاه برگزار شد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه