رفتن به بالا
  • یکشنبه - ۶ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۴
  • کد خبر : ۵۲۱۲
  • مشاهده :  123 بازدید
  • چاپ خبر : راهکارهای دانشجویان قزوینی برای ترویج فرهنگ غنی ایثار و شهادت در جامعه

راهکارهای دانشجویان قزوینی برای ترویج فرهنگ غنی ایثار و شهادت در جامعه

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی از قزوین؛ ایثار و شهادت ، به عنوان یک فرهنگ متعالی در زمره ی عالی ترین مفاهیم الهی و نتیجه والاترین ارزشهایی می باشند که یک انسان متعهد می تواند به آن مقام دست یابد. این مفاهیم اثر گذار و حرکت آفرین قادرند تا فضای یک جامعه […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی از قزوین؛ ایثار و شهادت ، به عنوان یک فرهنگ متعالی در زمره ی عالی ترین مفاهیم الهی و نتیجه والاترین ارزشهایی می باشند که یک انسان متعهد می تواند به آن مقام دست یابد. این مفاهیم اثر گذار و حرکت آفرین قادرند تا فضای یک جامعه را بصورت گسترده تحت تأثیر قرار دهند و والاترین برکات را برای آن به همراه داشته باشند. حقیقت امر آنست که اگر رشادت ها و خدمات شهدا و ایثار گران بخوبی برای مردم معرفی گردد و به قالب‌های کلیشه ای و بیان های ژورنالیستی محدود نگردد ، بیشترین و بهترین نتایج را به همراه خوهد داشت. در این راستا با چند نفر از دانشجویان بسیجی دانشگاه‌های استان قزوین به گفت‌وگو نشستیم تا نظر آنان را در این باره جویا شویم:

توجه به فرهنگ ایثار و شهادت راز بیمه شدن کشور در برابر دشمنان

امیرحسین کشوری مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه فنی و مهندسی بوئین‌زهرا اظهار کرد: آنچه باعث بقای اسلام و نظام اسلامی است فرهنگ ایثار و شهادت است و این فرهنگ برگرفته از فرهنگ عاشورا بوده که ما باید به آن توجه ویژه ای داشته باشیم. توجه به فرهنگ ایثار و شهادت راز بیمه شدن کشور در برابر دشمنان است. جامعه امروز نیازمند گسترش فرهنگ ایثار و شهادت در بین تمامی آحاد جامعه است.

وی افزود: فرهنگ ایثار و شهادت باید الگوی مسئولان نیز باشد؛ زیرا که این فرهنگ انسان را از غرق شدن در مادیات زندگی روزمره رها می‌کند.

این دانشجوی فعال بسیجی گفت: امروزه ما به لطف آرامشی که مدیون شهدای هشت سال دفاع مقدس هستیم، شاهدیم که فرهنگ ایثار و شهادت با همان ارزش والای خود به نسل بعد منتقل شده و جوانان انتهای دهه شصت و هفتاد که جنگ و امام را ندیده اند با حضور در عراق و سوریه تحت عنوان مدافعان حرم نشان دادند که با گذشت قریب به چهل سال از انقلاب شکوهمند اسلامی این فرهنگ نه تنها کم رنگ تر نشده بلکه پر رنگ تر از گذشته ادامه دارد.

کشوری با اشاره به جنگ تبلغاتی دشمن ابراز داشت: متاسفانه بعد از جنگ تحمیلی و دفاع مقدس، دشمن و نظام سلطه غرب با جنگ تبلیغاتی سعی در بی ارزش نشان دادن و کم رنگ تر کردن فرهنگ ایثار و شهادت در بین جوانان نسل جدید داشتند که به لطف خداوند موفق به انجام این کار نشدند و حضور مدافعان حرم در مقابله با گروهک های تروریستی و دفاع از حرمین معصوم خود نشانی از شکست دشمن در این عرصه است.

وی ادامه داد: امروزه جمهوری اسلامی ایران در جنگی به مراتب سخت تر و پیچیده تر از جنگ تحمیلی است که از آن با عنوان جنگ نرم یاد میشود که خسارات آن سنگین تر از جنگ سخت است و لازمه ی مقابله با این هجمه عظیم دشمن شرکت و حضور تمامی ملت شریف ایران هست چرا که جامعه هدف دشمن تمامی خانواده های ایرانی است.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه فنی و مهندسی بوئین‌زهرا مطرح کرد: امید است همانگونه که نظام جمهوری اسلامی ایران به مدد پروردگار و با روحیه جهادی، ایثار و شهادت طلبی رزمندگان از جنگ تحمیلی سربلند و پیروز بیرون آمد؛ امروزه نیز بتواند با خرد، آگاهی و مطالعه از این خیل عظیم نفوذ و هجمه‌های فرهنگی سربلند بیرون بیایید.

الگوسازی سبک زندگی شهدا به نسل جوان

دانشجوی دانشگاه پیام‌نور قزوین اذعان کرد: علاوه بر برگزاری یادواره‌ها و کنگره‌ها موثرترین چیزی که می‌تواند ایثار و گذشت را در جامعه رونق و ترویج بیشتری دهد کار فرهنگی تمیز است.

وی گفت: ترویج و اشاعه سبک و سیره زندگی شهدا به عنوان یک الگوی برتر سبک زندگی اسلامی در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت به جامعه شناسانده شود.

این دانشجوی فعال بسیجی با بیان اینکه نسل امروز نیاز به الگوهای نوینی دارند تصریح کرد: شهدا را طوری معرفی نکنیم که دور از دسترس یک جوان باشد چرا که شهدا الگوهایی ملموس و در دسترس هستند و اگر به سبک زندگی شهدا برگردیم می‌توانیم آنها را به‌عنوان الگوهای مناسبی معرفی نماییم.

وی اضافه کرد: پرداختن به زندگی شهدا در پشت جبهه‌ها و همسر و خانواده‌هایشان می‌تواند به عنوان الگوی شایسته‌ای برای جامعه معرفی شود.

دوران دفاع مقدس، تبلور واقعی فرهنگ غنی عاشورا در زمان حال بود

سعید ناصرلویی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم‌پزشکی قزوین یادآور شد: فرهنگ ایثار و شهادت موثرترین فرهنگی است که در شیعه به خصوص بعد از واقعه عاشورا جا افتاده است.

وی با بیان اینکه این فرهنگ را ما مدیون فداکاری‌های حضرت اباعبدالله‌الحسین علیه‌السلام هستیم افزود: یکی از موتورهای پیشران شیعه در طول تاریخ فرهنگ ایثار و شهادت بوده که در جبهه‌ها و زمینه‌های مختلف باعث شده شیعه با سرعت بیشتر به خاطر همین فرهنگ جان خود را برای اهداف والای خود به خطر بیندازد.

این دانشجوی فعال بسیجی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری اظهار کرد: نسل امروز همانند نسل گذشته هستند و همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند این جوانان اگر انقلابی‌تر از جوانان دهه اول انقلاب نباشند قطعا کمتر هم نیستند.

ناصرلویی اذعان کرد: برای اینکه این فرهنگ جا بیفتد در نسل امروز و جوان ما، مهمترین و موثرترین کار در این زمینه آشنایی با دوران دفاع مقدس است، دورانی که تبلور واقعی عاشورا در زمان حال بوده است. رزمندگان آن زمان همچون یاران حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) فداکاری کردند به دستور امام راحل جبهه‌ها را پر کرده و اجازه نداند حتی یک وجب از خاک جمهوری اسلامی ایران به تصرف دشمن دربیاید.

وی خاطرنشان کرد: رسانه نقش مهم و بسزایی در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت دارد که متاسفانه در این زمینه کم‌کاری صورت گرفته است.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم‌پزشکی قزوین اضافه کرد: آشنایی نسل جوان با شهدای مدافع حرم که هم نسل خودمان هست تاثیر بیشتری می‌تواند در ترویج این فرهنگ غنی داشته باشد.

آموزش و پروش نقش مهمی در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت دارد

پیمان دل‌زنده مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان قزوین آموزش و پرورش را از جمله سازمان‌های مهم در ترویج فرهنگ عظیم و غنی ایثار و شهادت برشمرد و گفت: آموزش و پروش می‌تواند در مقاطع تحصیلی مختلف و متناسب با سن دانش‌آموزان در مورد این موضوع کار کرد.

وی ابراز داشت: رسانه‌ها به خاطر جذابیتی که دارند نقش مهمی در ایفای این فرهنگ دارد چرا که وقتی سبک زندگی شهدا به تصویر کشیده می‌شود تاثیرش در سطح کشور دیده شده و بهتر این قضایا بین مردم جا می‌افتد.

زهره رجبی دانشجوی بسیجی دانشگاه رجاء قزوین بیان کرد: برگزاری یادواره و کنگره‌های شهدا را در روحیه و افکار جوانان و دانشجویان تاثیر خوبی دارد چرا که شهدا مطلق به قشر و حزب سیاسی خاصی نیستند روی اقشار مختلف جامعه تاثیرگذار هستند.

وی اضافه کرد: در یادواره‌ای دیدم که دانشجویانی که حجاب خوبی نداشتند به جلسه شهدا آمده بودند و تحت تاثیر آن فضا قرار گرفته و داشتند گریه می‌کردند و جالب ابن بود که وقتی در آخر مراسم قرعه‌کشی سفر معنوی مشهد مقدس انجام شد اسم برخی از این دانشجویان درآمد.

این دانشجوی فعال بسیجی در ادامه عنوان کرد: برگزاری یادواره‌های شهدا نیاز به ترویج و استمرار دارد تا یاد شهدا، ایثار و فداکاری‌های آنان به فراموشی سپرده نشود.

گزارش از مژگان حسینی

انتهای پیام./

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه